Ако мислите за психотерапия или дори ако вече сте били на психотерапия, може би мислите за различните видове терапия, които съществуват. Може би мислите как работи всеки от тях и какъв е фокусът им или дори как биха могли да ви повлияят. Е, различните психотерапевтични техники, по -известни като различни подходи на психотерапията, всъщност обхващат общо 5 различни области. Те включват психоанализа и психодинамика, поведенческа терапия, когнитивна терапия, хуманистична терапия и интегративна терапия. Всеки от тях има различни методи, различни възможности и много различни начини за въздействие върху хората, които участват в тях.
Интегративна терапия
Интегративната терапия, наричана още и холистична терапия всъщност е вид смесена терапия. Това означава, че пациентът се лекува с помощта на аспекти на всяка от другите терапии. Това не означава, че се използват и четирите други опции. Това означава, че може да се използва някаква комбинация от другите. Психотерапевтът може да използва елементи на поведение и когнитивна терапия. Те биха могли да използват елементи на психоанализа и хуманистична терапия. Или може да се използват три различн различни видове терапия в зависимост от пациента.
Хуманистична терапия
Хуманистичната терапия е свързана с начина, по който пациентът се отнася към останалите. Става въпрос за начина, по който хората правят избор в живота си и начина, по който достигат до най-доброто си аз. Тя обхваща общо три различни вида терапия. Клиент-центрираната терапия, гещалт терапията и екзистенциалната терапия са три от най-често срещаните видове на този вид терапия.
Клиент-центрираната терапия гледа директно към клиента или пациента. Тачи терапия гледа на пациента, който може да говори за своите мисли и чувства, без да се страхува от критика или дори без много въпроси от страна на психотерапевта. Гещалт терапията цели да се съсредоточи пациента върху момента и да бъде по-отговорен за собствените си моменти и мисли. И накрая, екзистенциалната терапия е свързана с търсене на смисъл в живота и дори със свободната воля, която индивидът има. Може да се използва всяка комбинация от тях, но преди всичко един добър психотерапевт може да се съсредоточи върху една или друга от тези форми на хуманистична терапия.
Когнитивна терапия
Тази терапия е по-скоро за мислите, които човек има, вместо за нещата, с които се занимава. Когато други видове терапия могат да се съсредоточат върху действията, тази се занимава с начина, по който мисленето може да доведе до нещо повече, когато то стига до емоции и поведение. Тази терапия обмисля начини, по които промяната на начина, по който мислите, ще коригира и промени начина, по който чувствате живота си и дори нещата, които правите в живота си.
Поведенческа терапия
С този тип терапия сте фокусирани върху ученето и как този тип учене може да се използва за създаване на всякакъв вид поведение. Когнитивно-поведенческата терапия може да бъде аспект на този вид терапия. Дори повече, тя разглежда начините, по които можете да бъдете научени да правите неща, независимо дали са добри или лоши. Гледането на това как нещо е научено в началото на живота е първата стъпка към разбирането на това, което някой прави сега, и вида на нещата, които ще продължи да прави в бъдеще. Тази теория казва, че хората се научават да свързват едно нещо с друго, което води до продължаване на действията по същия начин.
Психоанализа и психодинамични терапии
Психоанализата и психодинамичните терапии разглеждат почти всичко, което човек чувства или изпитва вътрешно. Тук става въпрос за поведение, мисли и чувства, които човек може дори да не осъзнае, че изпитва. Те гледат на начина, по който всяко от тези неща влияе на някого от подсъзнателно и е изключително важно пациентът и психотерапевтът да имат силна връзка. Това е един от най -често срещаните стилове на терапия и предоставя някои различни възможности за пациентите да работят чрез своя опит.